Použití rychlosoli (Pragandy) ve zde uvedených receptech je pouze inspirací,
nikoliv nutností.
Záleží na Vás, jak si maso pro výrobu šunky ochutíte.
Rychlosůl lze nahradit solí normální (kuchyňskou). Pouze počítejte s rozdílem ve vzhledu šunky (nebude mít tak růžovou barvu), chut může být také nezvyklá (budete opravdu cítit maso), ale to jen z důvodu, že šunka nebude právě obsahovat žádnou chemii, na což běžně naše chuťové buňky nejsou u výrobků
z velkoprodukce zvyklé :-)

Námi vyzkoušený a osvědčený recept:

Vepřové maso (kýta/plec)        1,3 kg
Voda                                  
            130 ml
Praganda                                 25 g (pokud neradi používáte Pragandu, je možný
                                                       poměr 
50:50, nebo použijte pouze běžnou sůl)
Med                                        2 čajové lžičky
Sušený česnek                         špetka
Pepř mletý                             1/2 čajové lžičky


Maso nakrájíme na kostičky cca 1-1,5 cm velké, poté můžeme cca 1/3 masa rozmixovat na téměř mlété maso-směs se nám pak lépe spojí a šunka tak drží lépe pohromadě jako jeden celek. Přidáme ostatní ingredience a vznikou směs několik minut mícháme buď v kuchyňském robotu na nejmenší rychlost, nebo zkrátka rukama řádně promícháme a prohněteme. Poté necháme směs odležet v chladnu (při použití rychlosoli stačí pár hodin, s běžnou solí minimálně den, nejlépe dva). Fo rmu vyložíme mikrotenovým sáčkem, naplníme masem, maso přikryjeme sáčkem, formu uzavřeme a víko přitlačíme dostatečnou silou. Formu vložíme do hrnce s vodou již ohřátou na 75-80 stupňů Celsia a při této teplotě šunku "vaříme" hodinu a půl. Poté, pokud je to ještě možné, formu ještě více stlačíme a necháme řádně vychladnout (klidně přes noc).
Pak už jen stačí šunku vyndat z formy a vychutnat si její chuť:) 

 

...a dále tu máme pro inspiraci recepty převzaté z internetu (prozatím nevyzkoušené):

Recept: Domácí medová šunka z pořadu Jste to, co jíte

Vepřová kýta    750 g (dle velikosti šunkovaru)
Voda                     100 ml
Sůl                          20 g
Med                       1 lžička

Maso omyjeme, osušíme, odblaníme a nakrájíme na kousky. Zaleží jen na vás, jak velké budou, mějte ale na paměti, že podle toho bude vypadat „mozaika“ vaší domácí šunky. Přidáme sůl v rozmezí 1,5 až 2 % hmotnosti váhy použitého masa. Pro ochucení přidáme lžičku medu a vše hodně důkladně promícháme. Vzniklou směs přikryjeme potravinářskou fólií, dáme do ledničky a necháme 2 dny uležet. V průběhu této doby je dobré směs ještě jednou důkladně promíchat. Do formy na domácí šunku vložíme mikrotenový sáček a naplníme ho masovou směsí. Musíme maso důkladně upěchovat, aby se nám šunka po uvaření nerozpadala. Formu naplníme, uzavřeme a postavíme do vhodné nádoby s vodou. Dbáme, aby voda při vaření nešla přes formu. Vaříme tak, že 1 kg šunky odpovídá 1 hodina přípravy. Aby se voda jen tak táhla, jako když vaříte vývar (cca. při teplotě 80° C). Po uvaření necháme domácí šunku vychladnout, vyjmeme ji z formy, krájíme a podáváme.

Pokud Vás recepty zaujaly a chcete si uvařit svojí domácí šunku, můžete si šunkovar zakoupit ZDE 


Můžete nám v tvoření obsahu této stránky pomoci i Vy! 
Vlastníte šunkovar? Přišli jste na chutný recept na výrobu domácí šunky?

Nenechávejte si ho pro sebe a podělte se o své chuťové variace s ostatními návštěvníky tohoto webu!

Jak na to?
Velice jednoduše-buď prostřednictvím emailu info@domacisunkovar.cz nebo prostřednictvím kontaktního formuláře nám pošlete svůj recept a my jej zveřejníme zde v sekci Recepty a inspirace.

Těšíme se na vaše recepty!

Recept: Domácí krůtí šunka

Krůtí maso z různých částí krůty-1,2 kg 
(dle velikosti šunkovaru)
Kuchyňská sůl-20 g soli na 1 kg masa
Moučkový cukr-1 malá vrchovatá lžička na 1 kg masa

Maso promícháme se solí a cukrem. Vše potom důkladně prohněteme – sůl a cukr je třeba do masa pořádně „zapracovat“. Maso pak vložíme do formy a víko na maso pořádně „natlačíme“. Maso necháme 3–4 dny zrát v lednici. Formu poté vyjmeme, vložíme do hrnce s vodou a 2,5–3 hodiny zahříváme při 80 °C. Přes noc opět necháme vychladnout v lednici. Pak vyklopíme z formy – a můžeme ochutnávat.

Recept: Domácí vepřová šunka

Vepřová kýta    1,2 kg (dle velikosti šunkovaru)
Voda                    100 ml
Cukr                     1 lžička
Sůl                        25-28 g

Omyté a osušené maso nakrájíme na kostky, vložíme do nádoby, přidáme sůl, cukr, vodu a promícháme. Dáme na 48 hodin odležet do ledničky při teplotě 4-6 °C (můžeme během oněch 48 hodin maso jednou "prohnětnout"). Nádobu na výrobu šunku vyložíme mikrotenovým sáčkem a natlačíme do něj odleželé maso tak, aby nikde nezůstaly vzduchové bubliny. Sáček i šunkovar uzavřeme. Nádobu postavíme do hrnce s 80 °C teplou vodou a stejnou teplotu udržujeme po celou dobu varu, tedy 2 hodiny. Poté šunkovar vyjmeme a hotovou šunku v něm necháme vychladnout.